Budownictwo wczoraj i dzis : 10EPK / Spacerpersers

Architekci z siedzibą w Portugalii, firma Spacespace, przedstawiła nam propozycję konkursu sponsorowanego przez miasto Maribor w Słowenii w ramach Europejskiej Stolicy Kultury.
Wyzwanie polegało na stworzeniu chodnika i mostu rowerowego w miejscu, gdzie kiedyś istniał pierwszy most w tym mieście.
Więcej zdjęć i opis architekta po przerwie.
Miasto na rzece – po jednej stronie brzegu rzeki – wspomnienie starego średniowiecznego miasta.
z drugiej strony intencja nowoczesności i połączenie ze starym centrum miasta.
Potrzeby miejsca i jego historii określają temat interwencji: pobudzić stare historyczne centrum miasta, aby komunikować się z jego nowym otoczeniem, a także z resztą miasta, nadając mu nową duszę i przywracanie utraconych doświadczeń z innego czasu.
Częścią rozwiązania jest most, który przekracza dosłowne znaczenie tego słowa, jest czymś więcej niż zwykłym połączeniem między dwoma miejscami, czymś więcej niż tylko przejściem na drugą stronę, czymś więcej niż zwykłym ruchem dokonywanym przez tych, którzy muszą dotrzeć do drugiego.
Bank.
Most jest tutaj, historią i pamięcią, miejscem spotkań, miejscem do odpoczynku i kontemplacji – jest kwadratem, tworzy miasto.
Miejsce, w którym dawniej.
Żyło.
pierwszy most miasta, z którego pozostały tylko wspomnienia, jest teraz rytmiczną sekwencją elementów, która rozciąga się wzdłuż rzeki, przemierzając miejsca pamięci wymazanej przez czas.
Ta kolekcja elementów, oddzielonych od siebie jako fragmenty tych samych wspomnień, nadaje jasności i jasności nowemu mostowi, umożliwiając uwolnienie jego ciała.
aby rozcieńczyć się w wodzie.
w krajobrazie.
w mieście.
Jego obecność jest prawie zaprzeczona przez jasność, jaką oferuje tym, którzy podróżują przez nią, nawet jeśli tylko z prostym spojrzeniem.
Dynamika ruchu narzucona przez trasę, powiązana z płynnością jej formy, powoduje powstanie worka dekompresyjnego, kwadratu / punktu widzenia, który zasila trasę i życie społeczne miasta, przekształcając zwykłą akcję skrzyżowania w jakiś sposób bardziej złożony, społecznie mówiąc.
Rzeka, która dawniej była prostym widzem własnych banków.
codziennie, teraz przyjmuje aktywną rolę, tworząc populację Dynamika i przepływy, stając się miejscem / kwadratem, który przerywa życie społeczne miasta.
Ten nowy.
Mieszkańca.
miasta ma pamięć o przeszłości i ambicjach przyszłości.
[podobne: kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania, malowanie okien drewnianych, olx dzierżoniów ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania malowanie okien drewnianych olx dzierżoniów